Pomorskie Towarzystwo Neurokognitywistyczne powołane zostało 20 października 2014 roku. Jego celem jest samokształcenie, edukacja i popularyzowanie wiedzy o neurokognitywistyce, inicjowanie i prowadzenie interdyscyplinarnych badań naukowych w zakresie funkcjonowania umysłu oraz wdrażania terapii innowacyjnych związanych z tą tematyką.
Neurokognitywistyka to nauka łącząca psychologię, neurobiologię i neuropsychologię. Nazywana jest nauką o umyśle. Poszukuje podłoża różnych procesów poznawczych i psychicznych, które zachodzą u człowieka. Studia z tego zakresu zapewniają wiedzę na temat nauk społecznych i ścisłych, ponieważ są to studia interdyscyplinarne. Neurokognitywistyka wykorzystuje także osiągnięcia dotyczące sztucznej inteligencji i próbuje powielić pewne funkcje mózgu w systemach komputerowych oraz maszynach.
Założyciele Pomorskiego Towarzystwa Neurokognitywistycznego są przekonani, że aby w pełni zrozumieć zachowanie człowieka nie możemy opierać się wyłącznie na jednej dziedzinie nauki. Aby poznać tajniki umysłu, musimy spojrzeć na człowieka z szerokiej perspektywy. Neurokognitywistyka to dziedzina, która łączy ze sobą takie dyscypliny jak psychologia, biologia, neuroanatomia, matematyka czy fizyka.
Przedmiotem badań neurokognitywistyki jest stwierdzenie jak umysł postrzega, przetwarza, interpretuje i zapamiętuje różne informacje. Neurokognitywiści uważają, że zachowanie człowieka nie jest konsekwencją jego woli, tylko procesów zachodzących w układzie nerwowym. Rozwój badań neurobiologicznych datuje się na koniec XIX wieku, natomiast neurokognitywistyka zaczęła rozwijać się dynamicznie w drugiej połowie XX wieku i na początku XXI wieku. Prekursorem neurokognitywistyki był David Marr, matematyk i neurofizjolog. Zastanawiał się nad tym, w jaki sposób ludzki mózg przetwarza informacje i jakie są metody tego przetwarzania. Neurokognitywistyka działa na styku wielu różnych nauk. Wśród jej metod można wyróżnić:
- poszukiwanie faktów na zasadzie obserwacji i czerpanie przesłanek z psychologii, biologii, nauk o mózgu,
- modelowanie matematyczne,
- modelowanie komputerowe,
- obrazowanie przeżyciowe (za pomocą nowoczesnych sprzętów wykorzystywanych w neurobiologii i medycynie).
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do wstępowania w szeregi naszego Towarzystwa. Szczególnie zapraszamy na Otwarte Spotkania Czwartkowe, które odbywają się w sali wykładowej Kliniki Neurochirurgii PUM, wejście J, III piętro, w SPSK 1 ul. Unii Lubelskiej 1.
Czwartkowe wykłady otwarte jako jedna z form działalności Pomorskiego Towarzystwa Neurokognitywistycznego w Szczecinie są wyjątkową ofertą skierowaną do miłośników nauki: naukowców, studentów, licealistów oraz wszystkich osób interesujących się neurokognitywistyką. Tematyka wykładów dotyczy edukacji i popularyzowania wiedzy o neurokognitywistyce, inicjowania i prowadzenia interdyscyplinarnych badań naukowych w zakresie funkcjonowania umysłu oraz wdrażania terapii innowacyjnych związanych z tą tematyką.
Zasadniczą grupę wykładowców stanowi kadra naukowców Pomorskiej Akademii Medycznej oraz innych renomowanych uczelni w kraju . Wykłady stanowią wyważone połączenie teorii i praktyki.